EFSC Recognizes 2016 Campus Award Recipients

April 28, 2016 - Each academic year during Spring Term, Eastern Florida State College recognizes the achievements of outstanding students and adjunct instructors. Recipients represented each of the four campuses.

Cocoa Campus

View the Cocoa Awards Facebook Photo Album
Cocoa Award Recipients with awardsAcademic Awards
    • Career/Technical - Jodi L. Davis
    • Communications - Kara A. Spiro
    • Education - Hannah E. Tootle
    • Health Science -Community Based - Charlotte L. LoSasso
    • Health Science-Nursing - Angela M. Chicklinski
    • Humanities - Vallie K. Rose
    • Mathematics - Casey Balbachan
Student Leadership, Activities and Employee Awards
    • Provost-Achievement - Frankie C. Reynoso
    • Associate Provost-Leadership - Julia V. Weatherspoon
    • Student Activities - Natalie D. Greene
    • Student Employee Award - Rachel M. Cwiklinski
    • Student Employee Award - Laura K. Halcom
    • Student Employee Award - Tarhata M. Garrison
    • Student Employee Award - Hardik K. Patel
    • TRiO - Kim Jernigan
    • Student Government-President - Jessica K. Carter
    • Student Government-Vice President - Julia V. Weatherspoon
    • Student Government-Secretary - Jonathan R. Pulling
    • Student Government-Treasurer - Kimberly L. Otto
    • Student Government-Student Ambassador - Brett R. Besecky
    • Student Government-Student Ambassador - Oskarina M. Lobo
    • Student Government-Student Ambassador - Matthew M. McLaughlin
    • Student Government-Student Ambassador - Jacob Rigg
    • Student Government-Student Ambassador - Hallie J. Trigg
Outstanding Adjunct Award
    • William Espinosa

Melbourne Campus, Public Safety Institute and eLearning

View Melbourne Awards Facebook Photo Album
Academic Awards
    • Art – Jamie Green
    • Business – Micah Smoak
    • Business – Shaofu Chang
    • Business/Bachelor of Applied Science – Justin MacCulley
    • Business/Bachelor of Applied Science – Michael Kennedy
    • Communications – Brooke Engel
    • Communications - Eleanore Hayes
    • Communications – Brittany Saliva
    • Communications – Caleb Jackson
    • Education – Krista Rice
    • Law Enforcement Academy – Henry Dempsey
    • Mathematics – Franklin Thornburgh
    • Mathematics (eLearning) – Garnet Gladwish
    • Personal Achievement Award – Dena Sutphin
Melbourne award recipientsStudent Leadership, Activities and Employee Awards
    • Campus Provost’s Personal Achievement Award – Nathanael Boring
    • Student Government Award – Benjamin Beaumont, Secretary
    • Student Government Award – Christine “Ina” Dininno, President
    • Student Government Award – Amanda Rothery, Vice-President
    • Student Government Award – Ethan Watkins, Treasurer
    • Student Club Leadership Award – Brieanna Chankersingh, Phi Theta Kappa
    • Phi Theta Kappa Recognition Award – Joshua Bontrager, Phi Theta Kappa
    • Service Learning Award – Julianna Steward
    • Student Employee Award – Richardo Cruz
    • Student Employee Award – Justin MacCulley
    • Student Employee Award – Donna Mulvey
    • Student Employee Award – Natalia Sabat
    • Student Employee Award – Fernando Trevino
    • PTK Service Award - Maureen Groome
Quality Enhancement Program Awards
    • Peer Tutor, CORE Scholar – Ryan Beal
    • Peer Tutor, CORE Scholar – Ashley Routh
Adjunct Instructor Awards
Public Safety Institute Outstanding Adjunct Awards
    • Emergency Medical Services – Chris McClure
    • Crime Scene Technology – Crystal Wical
    • Criminal Justice Academy – Robert Strait
    • Fire Science Technology – Scott Manning
eLearning Outstanding Adjunct Awards
    • Mathematics – Dr. William Girton
    • Technical Writing – Marilyn Morgan
Melbourne Campus Outstanding Adjunct Awards
    • Communications – Michael Cadore, Sr.
    • Art – Dustin Robertson

Palm Bay Campus

View Palm Bay Awards Facebook Album
Palm Bay Awards RecipientsAcademic Awards
    • BAS Biomedical Science - Phillip R. Jones
    • Biological Science – Joseph Goode
    • Biological Science – Diane Senti
    • Business – Matthew R. Stinnett
    • Education – David Albani
    • Physical Science – Ahmed Aboukhadija
Student Leadership, Activities and Employee Awards
    • Service-Learning Award – Kevaughn McPherson-Kelly
    • Student Club Leadership Award – Allayah Goyco
    • Student Personal Achievement Awards – William Guerra, William McGlynn
    • Student Employee Awards – Valerie Cotrina, Quintin Johnson, Penelope Lopez-Rivera, Lisa Mangroo
    • Quality Enhancement Program (QEP) Award – Andrew Truex
    • Student Ambassadors Recognition – Roubins Berthil, Christopher Delancey, Allayah Goyco, Jorge Roque, Yuanlu Fang
    • SGA Executive Board - Ashea Dalley, Cristen Jacobsen, Penelope Lopez-Rivera, Lisa Mangroo, Cherychard Selmot
    • Campus Café Recognition – Elizabeth LaFortune
Outstanding Staff Awards
    • Learning Lab – Helen Badger
    • Provost’s Office – Dorothy Belton
    • Department Chairs’ Office – Lynne Bumsted
    • Planning and Assessment Office – Kimberly Greene
    • Learning Lab – Karen Loffler
Outstanding Adjunct Award
    • English for Academic Purposes – Rachel Johnson

Titusville Campus

View Titusville Awards Facebook Photo Album
Provost Simpson and Award Winner Conni Barnhardt
Titusville Campus Provost Dr. Phil Simpson with Personal Achievement Award recipient Conni Barnhart.
Academic Awards
    • Mathematics - Ian Gosch
    • Mathematics – Christy Wilhite
    • Mathematics – Samantha-Lynn Cooper
    • Behavioral Science – Ziying Zhang
    • Behavioral Science – Cindy Shelton
    • Communications/English – Lindsay Wilson
    • Communications/Speech – Noelle Villanueva
    • Physical Science – Melanie Silvestri
    • Biological Science – Karlee Diamond
    • Biological Science – Karla Green
    • Service-Learning – Gary Garvin
    • Service-Learning – Michael Farrell
    • Office Administrations Academic – Judith Delong-Sorcic
    • CORE Scholar Peer Tutor- Math – Donna Coleman
    • CORE Scholar Peer Tutor-Computer – Lindsay Wilson
    • CORE Scholar Peer Tutor-Computer – Matthew Young
    • CORE Scholar Peer Tutor-Communications – Jessica Larios
    • CORE Scholar Peer Tutor-Communications – Karissa Lake
Student Leadership, Activities and Employee Awards
    • Outstanding Student Employee – Crystal Foster
    • Outstanding Student Employee – Jamieon Wilson
    • Outstanding Student Employee – Melissa Richard
    • Outstanding Student Employee – Deborah Clark
    • Campus Leadership – Abraham “Eli” Mullican
    • Campus Activities – Matthew Young
    • Campus Activities – Jessica Larios
    • Student Government-President - Mariah Mitchell
    • Student Government-Vice President - Heather Pierce
    • Student Government-Treasurer - Kathryn Baker
    • Campus Provost Personal Achievement Award – Constance “Conni” Barnhart
Outstanding Adjunct Award
    • Susan Blakeman